Menü Kapat

Sık Sorulan Sorular (SSS)

AJIT-e, Mayıs 2020’den itibaren Dergipark üzerinden hizmet vermeye başlamıştır. Bu nedenle makale gönderimi de dahil tüm süreç Dergipark üzerinden ilerlemektedir. Sağ üstte bulunan “Makale Gönder” butonuna tıkladıktan sonra Dergipark’a nasıl makale gönderileceği ile ilgili detaylı anlatıma buradan ulaşabilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda editor@ajit-e.org adresiyle iletişime geçebilirsiniz. 

AJIT-e, herhangi bir sayı için makale kabul etmemektedir. Dergiye her zaman makale gönderilebilirsiniz. Değerlendirme süreci tamamlanan çalışmalar, uygun bulunan sayı için editör kurulu tarafından yayınlanmak üzere seçilmektedir.

AJIT-e’ye gönderilen makalelerin değerlendirme sürecinin, editör atanma ve hakem değerlendirmelerine bağlı olarak her bir makale için en fazla 6 ay sürmesi öngörülmektedir. Ancak öngörülen bu süre kesin olmamakla birlikte hakem değerlendirmelerine bağlı olarak daha kısa ya da daha uzun bir sürede tamamlanabilmektedir.

AJIT-e’ye gönderilen çalışmalar için hakem önerileri kabul edilmemektedir. Hakemler editör tarafından atanmaktadır.

Dergimize makale göndermek ücretsizdir. Ancak hakem değerlendirmesi sonucunda yayınlanmak üzere uygun bulunan çalışmalardan 500 TL teberru bedeli talep edilmektedir. 

AJIT-e, kurulduğu 2010 yılından bu yana dergi sekreteryası, editörlük ve hakem süreçlerini gönüllülük üzerine yürütmektedir. Ancak buna rağmen her yıl artan hosting ve domain masrafı, Crossref üyelik aidatı ve her DOI kaydında Crossref tarafından alınan makale kayıt ücreti ve daha birçok masraftan dolayı desteğe ihtiyaç duymaktadır. 10 yılı aşkındır yayın hayatına devam eden dergimizin akademik özgürlük içerisinde varlığını sürdürebilmesi amacıyla da AJIT-e’nin bağlı bulunduğu Akademik Bilişim Araştırmaları Derneği kurulmuştur. Derginin yayını başta olmak üzere dernek tarafından öğrenciler ve genç akademisyenler hem maddi hem de manevi desteklenmekte, bilimsel etkinlikler düzenlenmektedir. Bu nedenle AJIT-e yazarların desteğine ihtiyaç duymaktadır.

Dergimizde yayınlanan tüm makaleler açık erişimlidir. Açık erişim, Budapeşte Açık Erişim Girişimi tarafından yayınlanan bildirgede şu şekilde tanımlanmaktadır:

Açık Erişim, bilimsel literatürün İnternet aracıyla finansal, yasal ve teknik bariyerler olmaksızın, erişilebilir, okunabilir, kaydedilebilir, kopyalanabilir, yazdırılabilir, taranabilir, tam metne bağlantı verilebilir, dizinlenebilir, yazılıma veri olarak aktarılabilir ve her türlü yasal amaç için kullanılabilir olmasıdır.

Ancak aynı bildirgede ayrıca şu madde de yer almaktadır:

Açık Erişimli Dergiler: İkincisi, bilim insanları, açık erişimi destekleyen yeni nesil dergileri yayımlamaya başlamak ve açık erişime geçmeyi tercih eden dergilere katkıda bulunmak için araca/yönteme ihtiyaç duyar. Dergi makalelerinin mümkün olduğunca geniş kitlelere ulaşması gerektiğinden, bu yeni dergilerde yayımlanan materyale erişimi ve kullanımı sınırlamak için telif haklarına başvurulmayacaktır. Bundan sonraki süreçte telif hakları ve diğer araçlar, engellemeler koymak yerine yayımlanan tüm makalelerin açık erişimde kalıcılığını sağlamak için kullanılacaktır. Fiyat, erişim için engel olduğundan bu yeni dergiler abonelik veya erişim bedeli istemezler ve masrafları karşılamak için diğer yöntemlere yönelirler. Bu amaç için; araştırmalara para sağlayan vakıflar ve devletler, araştırmacı istihdam eden üniversiteler ve laboratuvarlar, bilim dalları veya kurum tarafından araştırmaları desteklemek için yapılan bağışlar, açık erişim destekçileri, temel metin eklentilerinin satışından elde edilen kazançlar, geleneksel abonelik veya erişim ücreti alan dergilerin kapanması veya iptali ile serbest kalacak fonlar ve hatta araştırmacıların kendi kendine katılımı gibi bir çok alternatif fon kaynağı vardır. Tüm bilim dalları veya uluslar bu çözümlerden herhangi birini kabul etmek zorunda değildir, farklı ve yaratıcı alternatifleri aramaktan vazgeçilmemelidir.

AJIT-e’de tüm yazarlar eşit haklara sahiptir. Teberru bedelinin yatırılması yazarlara kesinlikle öncelik tanımamaktadır. https://ajit-e.org/yayin-ilkeleri/ adresinden yayın ilkelerimizi detaylıca inceleyebilirsiniz. 

tr_TRTurkish